Overal op het internet vind je Frequently Asked Questions (FAQs) oftewel veelgestelde vragen. Maar tijdens mijn research over speelkaarten vond ik op internet ook de vragen die mensen zoal stelden en, meer nog dan veelgesteld, kwam ik gewoon echt domme vragen tegen. Ja, die bestaan zogezegd niet, maar ik ga toch de komende tijd SAQs, Stupidly Asked Questions, beantwoorden: de stomste vragen die ik online tegenkwam. Zoals:

Zijn speelkaarten halal ?

Vooropgesteld: ik weet ook wel dat halal en haraam meer omvatten dan eten, al is dat dankzij het gebruik van dit woord in de media vermoedelijk het eerste waar een niet-moslim aan denkt. Of aan slachten, misschien. Waarschijnlijk is dat de enige reden dat ik het een stomme, of rare vraag vind. Want ik denk bij het zien van die vraag onmiddellijk aan iemand die dus een speelkaart slacht. En daarna opeet. En dat is raar. Je eet geen speelkaarten. Ook niet als je aan het verliezen bent. Ja, een specifieke persoon mag zich nu even heel erg aangesproken voelen. Ik hoop overigens wel dat het oke is afgelopen bij de dokter. Laat nog even wat weten anders.

Dus eigenlijk alweer geen stomme vraag ?

Ja natuurlijk wel ! Speelkaarten zelf zijn gewoon bedrukte stukjes karton (met een klein beetje plastic erin, nogmaals, hopelijk ben je naar de dokter geweest kerel, dat was echt niet heel goed voor je darmen en het ging al niet zo lekker). De speelkaart zelf zal waarschijnlijk volledig halal zijn, daar is niks mis mee. De vraag gaat eigenlijk over het ermee spélen. Natuurlijk is dat wel een beetje lastig los te trekken van elkaar: wat is een speelkaart zonder kaartspel ? Of wat is een kaartspel zonder speelkaart ? Zelfs als je een heel speelkaartendeck met gedichten uitbrengt. Maar dan nog: de kaart, het object zelf, daar moet je wel heel streng voor naar een reden zoeken om die onrein te vinden.

Goed, is het kaartspel dan haram ?

Ja kijk, ik ben geen geleerde van de geschriften, maar als ik snel even zoek, lijkt het spel haram, dus verboden. Sommige geleerden beschouwen kaartspelen als haraam omdat het vaak geassocieerd wordt met gokken of omdat het gezien wordt als een nutteloze tijdsbesteding die afleidt van het gedenken van Allah. Soms wordt ook de vergelijking getrokken met het verbod op dobbelstenen. Het spel kan ook leiden tot negatieve emoties zoals vijandschap, haat of ruzie tussen spelers. En het spelen van een kaartspel kan leiden tot het missen of uitstellen van religieuze verplichtingen, zoals het gebed of familieverplichtingen.
Dat is allemaal categorie ‘zeer grote foei’ en reden genoeg blijkbaar om het te verbieden. Er zijn echter zo te zien ook geleerden die iets milder zijn voor kaartspelen voor ontspanning, zolang er geen geld aan te pas komt. En verwaarlozen van plichten en verboden handelingen (zoals liegen of ruzie) vermeden worden. Omdat er in dit spel ook vaardigheid bij komt kijken.

Ja wat is het nou

Zie ik eruit alsof ik hier verstand van heb soms ? Je zit op de website van een dwaas die verhaaltjes en gedichtjes schrijft, geen schriftgeleerde. Ik vond zo snel veel aangehaalde passages die vanzelfsprekend niet specifiek gericht zijn op ons ‘moderne’ kaartspel, vanaf pakweg de vijftiende eeuw, dat overigens mogelijk via het midden-Oosten naar Europa is gekomen. Dat is echter nog erger een twistpunt, en door de vergankelijkheid van papier bijna niet meer met zekerheid aan te tonen, dus dat verdere hangijzer raak ik ook liever niet aan. Ik las ook maar een stapel boeken, die elkaar hier en daar tegenspreken, en ik was er zeker destijds allemaal niet bij.

Voor zover ik kan zien heeft de Permanente Commissie (van geleerden) helder verklaard dat het gewoon in alle gevallen verboden is. Dus kaartenspelen zijn zo te zien niet halal. En als je er niet mee kunt spelen, waar is zo’n speelkaart dan nog goed voor ? Ha ! Dat zal je nog verbazen, want ik vond gigantisch veel interessante weetjes en historische toepassingen van speelkaarten en stak die allemaal in mijn boek. Welke dan ? Ja, hallo: Die. Staan. In. Mijn. Boek. Dat. Je. Gewoon. Kunt. Kopen.

En mijn boek is verder gewoon, voor zover ik weet, halal. Maar als je twijfelt, kun je het op deze website gewoon gratis even inkijken om het zeker te weten. Of laat het iemand doen die geleerd is in wat toegestaan is en wat niet. Wel is mijn boek sowieso niet gezond om op te eten. Heb je nu al met die dokter gebeld, kerel ?

Dit artikel ging over
“Als Een Ravijn Een Richting Is”

De vijfde dichtbundel van René van Densen draait om speelkaarten. Speelkaarten die hij op straat vond, waar hij de achtergrondinformatie van opzocht, zoals historische weetjes waar deze kaart bij betrokken is geweest, of de symboliek van de cijfers of kleur, welke beroemde persoonlijkheden iets met deze kaart te maken hebben gehad in hun levensgeschiedenis, maar ook de betekenis ervan in de cartomantie, welke verjaardagen bij deze kaart horen, en meer. Hier inspireerde hij dan weer gedichten op, die rijkelijk geïllustreerd nieuwe speelkaarten vormen.


Heb je zelf een vraag over speelkaarten ?

Stel hem gerust in de comments hieronder ! Het mag een grappige, stomme, lastige of vergezochte vraag zijn, wat jij wil. Wie weet schrijf ik er mijn volgende SAQ wel over en vermeld ik je naam. Verras me maar !

Share Button

Door Rene van Densen

Schrijver, dichter en mafkees René van Densen publiceert niet alleen op internet. Er zijn ook boekjes van hem te koop in zeer gelimiteerde oplagen (en hij doet niet aan tweede drukken).

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *